• تاریخ: بهمن ۹, ۱۳۹۴
  • شناسه خبر: 322
  • ارسال شده توسط : admin

بیانیه شیراز

بیانیه اجلاس پیشکسوتان محیط زیست وحقوق شهروندی 31 استان کشور (شیراز- بهمن ماه94) ...

11

به نام خداوند جان آفرین

موضوع محیط زیست مقوله ای است که برای دستیابی به توسعه پایدار بایستی بدون اغماض، با نگاه مبتنی بر دور اندیشی وبا دیدگاه آینده نگرانه و بدور از مقطعی نگری ؛مورد توجه همه مردم ومسؤلین در تما م حوزه های اجتماعی،اقتصادی، فرهنگی، بهداشتی و … قرارگیرد، لذا لازم است که بستر مناسب جهت حضور و ایفای نقش نهادهای مدنی زیست محیطی مورد عنایت ویژه قرار گیرد.

سازمانهای مردم نهاد پیشکسوت حقوق شهروندی و محیط زیست با عنایت به اصل هشتم،اصل نهم، اصل بیست وششم و اصل پنجاهم قانون اساسی بر این باورند که شبکه زیست محیطی ایران بعنوان شرکاء اجتماعی دولت در تمام عرصه های محیط زیست کشور می باید منشأ اثر باشد.

لذا ضمن همگرایی و گفتمان فراگیر در اجلاس بهمن ماه شبکه زیست محیطی ایرن در شیراز – بیانیه ای باتفاق به شرح ذیل جهت ایفا و امعان توجه مسؤلین محترم صادر گردید:

۱- از مسؤلان در تمام رده ها درخواست میگردد با عنایت به ابلاغ سیاست های محیط زیستی نظام توسط رهبری معظم به قوای سه گانه ونیز با توجه به اینکه دولت محترم تدبیر و امید خود را دولت محیط زیستی معرفی نموده است؛تمام توان خود را جهت عملیاتی شدن سیاستهای ابلاغی معظم له و دیدگاه دولت محترم؛بکار بسته تا نمود آن در تصمیم گیریها و اقدامات پیش رو متجلی گردد و به فعل در آید.

۲- به جهت مأموریت هم عرض نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیز داری (منابع پایه) از دولت محترم درخواست می شود نسبت به ادغام بخش نظارتی این دو سازمان تمهیدات لازم اتخاذ گردد تا از آسیب و تخریب روز افزون پیشگیری شود.

۳- با توجه به التزام سازمانهای مردم نهاد به قانون و نیز با عنایت به اینکه سازمانهای مردم نهاد در حوضه فعالیت خود بصورت داوطلبانه،آزادانه و خودجوش بوده وهستند؛ضرورت دارد شاهد مداخله مستقیم و غیر مستقیم دولت نبوده و بستری فراهم گردد تا آنان بتوانند در جایگاه ارزشی خویش ایفای نقش کنند تا عاملی ابزاری تلقی نگردند و بر این باوریم که مسؤلین دولتی ذیربط باید نقش تسهیلگری و حامی مادی و معنوی نهادهای مردمی را ایفا نمایند.

۴- از مسؤلان ذیربط درخواست میگردد با توجه به آسیب های جسمانی و روانی روز افزون جامعه ایران که ناشی از انواع پارازیت ها می باشد تمهیدات لازم را در خصوص کاهش این نوع امواج اتخاذ نمایند تا نسل آینده بیشتر از این متأثر از این امواج نشوند.

۵- یکی از رسالت های شبکه زیست محیطی ایران هم افزایی و توانمندسازی سازمانهای مردم نهاد و جوامع محلی است لذا انتظار می رود این مهم در برنامه ریزی کلان دولتی منظور و توسط این شبکه عملیاتی گردد.

۶- نظر به تغییر اقلیم در کره زمین و جایگاه تأثیر پذیر ایران در این بحران،پیشنهاد میگردد؛سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بکارگیری توانایی تشکلهای مردمی در راستای فرهنگ سازی عمومی برای اصلاح روند مصرف آب و انرژی نقش نظارتی خود را بر صنایع از جمله خودروسازی و نیروگاهی و صنعت نفت و کشاورزی ملموس تر ایفا نماید و همچنین در جهت ایفای نقش خویش به انگیزه کاهش دما و ممانعت از تخریب جنگل ها و پوشش گیاهی نظارت مؤثرتری داشته باشند.

۷- از آنجا که ایجاد بستر ارتباطی سازمانهای مردم نهاد با پیشکسوتان عرصه محیط زیست و جوامع محلی بمنظور مستندسازی تجربیات آنان در زمینه صیانت از حفاظت محیط زیست کشور ضروری بنظر می رسد لذا از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست میگردد تا در این راه شبکه زیست محیطی ایران را همراهی و مساعدت نماید.

۸- با عنایت به حساسیت محیط زیست در این برهه زمانی ضرورت دارد که مشاورین محیط زیست در کنار مدیران ارشد کشور دیده شوند(وزراء،استانداران،شوراهای اسلامی استانها،فرمانداران،شهرداران کلان شهرها،أعمه جمعه و جماعات)همچنین ایجاد دفاتر محیط زیست در کلیه سازمانهای دولتی و شرکت های خصوصی بویژه در روند اجرای برنامه های دست اندکاران عمران و توسعه کشور ضروری بنظر می رسد.

۹- با توجه به جایگاه ارزشمند خاک غنی عرصه های طبیعی،انتظار دارد نسبت به ممانعت از تجارت خاک ایران به کشورهای همجوار تدبیر لازم اتخاذ گردد.

۱۰- از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست میگردد روند پیشرفت اهداف فصل محیط زیست برنامه پنجم توسعه کشور را طی گزارشی با لحاظ نقاط قوت و ضعف ، به صمع و نظرمردم برسانند.

۱۱- از آنجا که هییت مدیره شبکه زیست محیطی ایران بر اساس روند انتخابی در تیرماه ۱۳۹۲ تشکیل شده است ، لذا اذعان میدارد هییت مدیره این شبکه تا پایان دوره مسؤلیت شان با قوت به فعالیت خود ادامه خواهند داد. شایان ذکر است تشکلهای زیست محیطی ایران چنانچه علاقمند به عضویت در این شبکه باشند بصورت آزادانه میتوانند بر اساس ضوابط مندرج در اساسنامه با مراجعه به سایت شبکه زیست محیطی ایران به آدرس www.ngoenv.com مراجعه و به عضویت شبکه در آمده و در انتخابات بعدی شبکه زیست محیطی ایران که در قالب شبکه های منطقه ای خواهد بود شرکت کنند.

۱۲- از سرکار خانم دکتر ابتکار که پیوسته حامی سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی بوده اند مجدانه انتظار دارد دیدگاههای دلسوزانه شبکه زیست محیطی ایران را مورد عنایت و توجه قرار داده و از ابلاغ رهنمودهای ارشادی دریغ ننمایند.

۱۳- در پایان اجلاس سه روزه پیشکسوتان محیط زیست وحقوق شهروندی با توجه به نقش و جایگاه این شهر در حوزه فرهنگ و محیط زیست ؛ شیراز را بعنوان پایتخت فرهنگ محیط زیست کشور اعلام کردند.