• تاریخ: اسفند ۲۰, ۱۳۹۳
  • شناسه خبر: 239
  • ارسال شده توسط : admin

در بیانیه‌ شبکه زیست محیطی ایران و انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان صورت گرفت؛

انجمنهای حمایت از حقوق مدنی شهروندان و دوستداران محیط زیست و شبکه زیست محیطی ایران با صدور بیانیه‌ای از نگاه مدبرانه و مشفقانه رهبری معظم نسبت به مقوله محیط زیست تقدیرکردند. ...

3

تا قبل از ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۳ ملاک و معیار ما برای سنجش رویکرد دستگاه‌ها در حوزه محیط زیست تنها اصل پنجاهم قانون اساسی بود که شاید برخی‌ها از این اصل تفسیرهایی متفاوتی ارایه می‌کردند اما از ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۳ با بیانات ارزشمند رهبر فرزانه تکلیف برای تمام رده‌های دولتی و غیردولتی بارز و روشن شد و دیگر هیچگونه ابهام و نقطه تاریکی باقی نماند، این سخنان داهیانه نور امیدی در دل عاشقانی که دل در گرو این مرز و بوم عزیز دارند متجلی ساخت.

رهبر گرانقدرمان با نشانه گذاری وظایف سه قوه در قبال محیط زیست، همکاری جدی دستگاه‌ها و پیوستِ محیط زیستی برای همه برنامه‌های سازندگی و آموزش در مهم‌ترین مقطع آموزش پذیری، جرم انگاری محیط زیست و تدوین و بروزرسانی قوانین توسط مجلس شورای اسلامی؛ به حلقه مفقوده «انسجام» در قبال محیط زیست که‌‌ همان همدلی، همزبانی و هم نیت شدن در این راستاست اشاره کردند.

رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه حرف‌ها و توصیه‌ها گفته شده، لکن توصیه‌ها به تنهایی علاج و درمان مشکلات نیست. یک تحرک و حرکت جدی‌ای باید دنبال کار باشد و با توجه به تاکید مسئولیت انسان در قبال طبیعت که باید احساس مسئولیت کنیم؛ وظیفه شهروندان را نسبت به یکدیگر و نسبت به محیط زیست در هر سطح و رده و حوزه کاری به خوبی روشن نمودند.

امروز گفتنی‌هایی که رهبر فرزانه بیان داشتند و در معرض اطلاع و قضاوت مردم قرار دادند نقطه عطفی برای تمامی ماست تا بر این اساس دستگاه‌ها را در خصوص رعایت اصول زیست محیطی در مسیر توسعه پایدار مورد ارزیابی قرار دهیم، همچنین از این پس مسئولیت سازمان‌ها و ارگان‌ها در برابر مردم بسیار سنگین خواهد بود چرا که بیانات گهربار رهبری معیار و ملاکی برای وزن کشی عملکرد آنان است و سازمانهای مردم نهاد با مشعل فروزان رهنمودهای رهبریشان گامهای جدی و پیگیرانه توام با مسئولیتی بیش از پیش در قبال طبیعت و محیط زیست برخواهند داشت.

لذا ضمن تقدیر از نگاه مشفقانه رهبری معظم نسبت به مقوله محیط زیست و با عنایت به سخنان ایشان که فرمودند مسئله محیط زیست، مسئله این دولت یا آن دولت، مسئله این شخص یا آن شخص و مسئله این جریان و یا آن جریان نیست بلکه موضوعی کشوری و ملی است که باید برای حل مشکلات مرتبط با آن، همه دست به دست یکدیگر دهند از هم میهنان عزیز درخواست می‌نماییم حفاظت محیط زیست را وظیفه عمومی تلقی کنند و تنها حفاطت از محیط زیست را بر دوش دولت نگذارند.

در خاتمه اذعان می‌دارد سخنان مدبرانه رهبر فرزانه در جمع حامیان محیط زیست، نور امید را در دل دوستداران و دلسوزان طبیعت روشن کرد و بر تمام فعالیت‌های محیط زیست ستیزان خط بطلان کشید و تکلیف تمام دستگاه‌ها را مشخص کرد.

امید است تمامی مسئولان و دلسوزان از روشن سازی مسیر آتی سازندگی کشور توسط معظم له به شایستگی بهره برده و موجبات توسعه پایدار کشور را فراهم آورند. ان شا الله