• تاریخ: آبان ۷, ۱۳۹۴
  • شناسه خبر: 277
  • ارسال شده توسط : admin

دولت از حضور سمن ها در همه عرصه ها به ویژه محیط زیست استقبال می كند

مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس در نشست تشکلهای زیست محیطی استان پس از ابراز نقطه نظرات تشکلهای شرکت کننده گفت: دولت از حضور سمن ها در همه عرصه ها به ویژه محیط زیست استقبال می نماید ...

6

مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس در نشست تشکلهای زیست محیطی استان پس از ابراز نقطه نظرات تشکلهای شرکت کننده  گفت: دولت از حضور سمن ها در همه عرصه ها به ویژه محیط زیست استقبال می نماید؛ زيرا سمن ها بازوهاي توانمند و پرتلاشي براي رسیدن به اهداف دولت در توسعه پایدار و حل  مسائل و معضلات زیست محیطی به شمار مي روند.

عنايت الله رحيمي اظهار داشت: رفع مسائل و چالش های زیست محیطی یکی از مهم ترین اهداف دولت است که باید با مدیریت صحیح و هوشمندانه  به نتیجه مطلوب در این زمینه دست یابیم.

وی با بيان اين كه یکی از مهم ترین سیاست های دولت ، دستیابی به توسعه پایدار و عدم استفاده بی رویه از منابع آبهای زیرزمینی است، ادامه داد: بهره برداری نامطلوب از مراتع، همچنین بیابان زائی و ریزگردها از مهم ترین تهدیداتی است که محیط زیست و توسعه پايدار را به مخاطره انداخته است.

مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس تأکید کرد: تهیه و اجرای برنامه ای در قالب  طرح آمایش سرزمین ضروری به نظر می رسد تا بتوان بر اساس  توان اکولوژیکی مناطق، از آن ها بهره برداری كرد.

رحيمي با اشاره به پدیده ریزگردها و گرد و غبار ناشی از آن در ایران که منشأ آن از کشورهای غربی و جنوب غربی آسيا است، اظهار داشت: باید با یک دیپلماسی و اقدام عملیاتی مناسب در این زمینه گام های مؤثری برداريم.

وي با اشاره به اینکه آلاینده های صنایع و شهرک های صنعتی، باعث بروز معضلاتی جدی در آلودگی هوای  شهرهایی نظیر شیراز، مرودشت و زرقان شده است، گفت: رفع این موضوع و مکان یابی مناسب صنایع می بایست از اولویت های سازمان محیط زیست باشد.

ایشان همچنین اظهار داشت: از دیگر چالش های اساسی  کشور ما کمبود آب است که کاهش بارندگی در سالهای اخیر، عدم استفاده مناسب از رواناب ها و استخراج بی رویه آب های زیرزمینی به آن دامن زده است.

مهندس رحيمي تأکید كرد: گرچه دولت در این زمینه اقدامات مهم و مؤثری در جهت تعادل بخشی به منابع آب در ۱۵ سر فصل از جمله مسدود نمودن چاههای غیر مجاز انجام داده است؛ اما تحقق کامل این مهم همت و اراده ملی و محلی را می طلبد.

وي با بیان اینکه استفاده از منابع سرزمینی به شکل عقلایی و خردمندانه برای نسل امروز باید به انباشته های نسل فردا بیفزاید تأکید كرد: حل مشکلات زیست محیطی نیازمند آموزش و تغییر نگرش است که این امر با به کارگیری آموزه های دینی در زمینه های خودداری از اسراف، حفاظت از محیط زیست، توجه به نعمات الهی با استفاده از رسانه های جمعی همانند صدا و سیما و جراید در بین اقشار مردم محقق خواهد شد.

در این جلسه محمدرضا گل همیشه بهار دبیرکل انجمن دوستداران محیط زیست فارس نیز با بیان اینکه تشکلهای غیردولتی همواره بعنوان شرکای اجتماعی دولت ها مطرح می باشند حضور آگاهانه آنان را موجب توسعه یافتگی کشور بر مبنای خِرد جمعی و نهایتا توسعه پایدار دانست و افزود تشکلهای مدنی با رویکرد اجتماعی میتوانند بستر لازم را برای نشاط اجتماعی فراهم کرده و بعنوان حلقه واسط بین نخبگان و جامعه به تولید سرمایه های اجتماعی همت گمارند و نقش خود را جهت استفاده مطلوب در مسیر توسعه عقلایی محقق سازند تا هم به توسعه متوازن دست یابیم و هم شاهد پایداری و حفظ محیط زیستمان باشیم.

در پایان نیز دکتر ولوی مدیرکل محیط زیست فارس گزارش مبسوطی از روند اقدامات انجام شده و در حال انجام حوزه سازمانی خود ارایه نمود.