• تاریخ: بهمن ۸, ۱۳۹۴
  • شناسه خبر: 311
  • ارسال شده توسط : admin

رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در شیراز؛ دفاع از صلح را باید در اذهان بشریت بنا نمود

بنا به گزارش دال نیوز عصر پنجشنبه 8 بهمن ماه نشستی به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس یونسکو در شیراز به همت انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان، انجمن دوستداران محیط زیست فارس و شبکه زیست محیطی ایران برگزار شد. ...

1454099718_img_0761

بنا به گزارش دال نیوز عصر پنجشنبه ۸ بهمن ماه نشستی به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس یونسکو در شیراز به همت انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان، انجمن دوستداران محیط زیست فارس و شبکه زیست محیطی ایران برگزار شد.
در این مراسم نمایندگان “ان جی او” های حافظ محیط زیست سراسر کشور و پیشکسوتان و فعالین این حوزه، مدیر کل آموزش پرورش استان فارس به عنوان میهمان و جمعی از اساتید دانشگاه های شیراز حضور یافتند.
در ابتدای این مراسم دکتر محمد رضا گل همیشه بهار رئیس شبکه زیست محیطی ایران گفت؛ شیراز به عنوان شهری که شاخصه های همگرایی اموزش، علم و فرهنگ را دارد میتواند از پتانسیل هایی که در سطح بین الملی وجود دارد استفاده کند و یونسکو نیز یکی از این فرصت ها است.رئیس انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان،ابراز امیدواری کرد که با یک همگرایی مناسب بین حوزه های مختلف استان بتوانیم در این راستا گامهای مهمی را برداریم و از تمام حوزه های مرتبط درخواست می کنم تا در این مسیر با دیدگاه همگرایانه و در قالب هم افزایی در مسیر رشد و توسعه و شناخت بهتر شیراز گام برداریم.
دبیر کل انجمن دوستداران محیط زیست فارس از دستگاه های مختلف استان از جمله استانداری فارس، آموزش و پرورش، دانشگاه شیراز، میراث فرهنگی استان، محیط زیست استان، و اداره فرهنگ و ارشاد فارس درخواست کردند در این خصوص همراهی و همکاری لازم را به عمل آورند تا بتوان در راستای این هدف مهم گام های عملی برداشت.
خانم استر کوئیش لاروش، رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران مهمان ویژه این برنامه بود که طی سخنانی به فعالیتهای یونسکو طی۷۰سال گذشته پرداختند.
متن کامل سخنان خانم لاروش به شرح زیر است:

میهمانان عالیقدر،همکاران و دوستان گرامی،ما در سال ۲۰۱۵ میلادی هفتادمیتن سالگرد تاسیس سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) را گرامی نهادیم. بسیار خرسند و مفتخرم که در مراسم امروز برای بزرگداشت این اتفاق فرخنده با شما هستم.
فرصت را غنیمت شمرده و مراتب تشکر و قدردانی صمیمانه خود را از برگزارکنندگان این نشست بسیار خوب ابراز میدارم.
ما امروز سالگرد تاسیس یونسکو را جشن میگیرم پس اجازه میخواهم تا دقایقی در رابطه با فعالیت ها و دستاوردهای مهم یونسکو در زمینه های فرهنگ، آموزش، علوم و اطلاعات و ارتباطات در طی ۷۰ سال گذشته با شما صحبت کنم.
سازمان یونسکو در سال ۱۹۴۵ در پی جنگ جهانی دوم با هدف تقویت “همبستگی فکری و معنوئی بشریت” و برای ایجاد صلح پایدار تأسیس شد.
از آنجا که جنگ‌ در اذهان انسان ها شکل می‌گیرد، دفاع از صلح را نیز باید در اذهان بشریت بنا نمود”
این بیانیه شعرگونه مقدمه اساسنامه یونسکو است که توسط کشورهای عضو موسس یونسکو ۷۰ سال پیش نگاشته شده و امروزه نیز صحت خود را حفظ نموده است.
یونسکو پیشرو فعالیت هایی است که به درک انسان ها از یکدیگر در سراسر دنیا و سیاره ای که بر روی آن زندگی میکنیم منجر شده است.در سالهای آغازین تاسیس، یونسکو به بازسازی مدارس، کتابخانه ها و موزه هایی که در طول جنگ جهانی دوم تخریب شده بودند کمک کرد و به عنوان یک عرصه هم اندیشی فکری و عقلانی برای تبادل ایده ها و دانش علمی عمل نمود.
پس از جنگ جهانی، میراث فرهنگی به سرعت در جهان به عنوان منشاء اصلی هویت و همبستگی جوامع و کلید صلح پایدار و امنیت شناخته شد.
برای اطمینان از اینکه “فرهنگ” جایگاه حقیقی خود در راهبردها و فرایندهای توسعه ایفا میکند، یونسکو ترویج جهانی فرهنگ و توسعه را رهبری نموده و به ایجاد سیاست های شفاف و چارچوب های قانونی کمک کرده تا برای پاسداری از میراث، تقویت صنایع خلاق و تشویق تنوع فرهنگی فعالیت کند.
همچنین یونسکو در مجموعه سازمان ملل متحد عهده دار پیشبرد دهه بین المللی مصالحه فرهنگ ها (۲۰۲۲-۲۰۱۳) میباشد که فرصت مهمی برای همگی فراهم می آورد تا تلاش های مشترکی برای ایجاد واقعی “فرهنگ صلح” بنا نهیم.
کشور ایران مانند همیشه نقش بسیار برجسته ای در ترویج گفتگو بین فرهنگ ها و تمدن ها ایفا نموده است. درواقع، به پیشنهاد رئیس جمهور پیشین، جناب آقای خاتمی بود که سال ۲۰۰۱ میلادی به عنوان “سال بین المللی گفتگوی تمدن ها” اعلام گردید.
در این منطقه از دنیا ما با افزایش ناآرامی ها و همچنین تخریب میراث فرهنگی روبرو هستیم. از اینرو مهم است که تعهد خود را نسبت به گفتمان برای برقراری توازن بهتر و درک متقابل افراد و ملت ها تجدید کنیم.
اتفاقا امروز رئیس جمهور روحانی در فرانسه با رئیس یونسکو دیدار کرد و .بر اهمیت نقش فرهنگ در ایجاد صلح تاکید کرده اند.
از ابتدای تاسیس یونسکو در سال ۱۹۴۵ میلادی، ماموریت یونسکو کمک به ایجاد صلح، ریشه کنی فقر، توسعه پایدار، گفتگوی فرهنگ ها به کمک “آموزش”، به عنوان یکی از فعالیت های اصلی یونسکو برای رسیدن به این اهداف است.
یونسکو متعهد به ارائه آموزش با کیفیت برای همه است و ما در یونسکو معتقدیم آموزش نقش عمده ای در پیشرفت اقتصادی، جوامع و بشریت دارد.
یونسکو به عنوان تنها کارگزاری سازمان ملل متحد با رسالت پوشش تمامی جنبه های آموزش، در برگیرنده پیشبرد آموزش از پیش دبستانی تا آموزش عالی، آموزش های فنی و حرفه ای، آموزش های غیرسمی و سوادآموزی میباشد.
از ابتدای تاسیس، یونسکو به عنوان “سازمان فکری و عقلانی ” شناخته شده است که عرصه ای برای تبادل ایده ها و دانش علمی فراهم کرده است.
یونسکو کمپین جهانی حفاظت از محیط زیست را به عهده گرفت و نسبت به کاهش تنوع زیستی هشدار داد. در ابتدای سال ۱۹۶۸، یونسکو اولین کنفرانس بین دولت ها را با هدف تطبیق محیط زیست و توسعه تشکیل داد. پیامد مهم این کنفرانس ایجاد برنامه “انسان و کره مسکون” یونسکو بود. در این برنامه یونسکو به آشتی بین بهره برداری و حفاظت از منابع طبیعی پرداخته است. این برنامه اولین گام در راستای توسعه پایدار بود.
در سال ۱۹۷۵، یونسکو برنامه بین المللی آب شناسی (IHP) را ایجاد نمود که تنها برنامه بین دولتی موجود در سازمان ملل متحد است که به مطالعات پیرامون آب، مدیریت منابع آبی و آموزش و ظرفیت سازی اختصاص داده شده. از ابتدای ایجاد درسال ۱۹۷۵، برنامه بین المللی آب شناسی به برنامه جامعی برای تسهیل آموزش و ظرفیت سازی و بهبود مدیریت منابع فعالیت دارد.
یونسکو همچنین تنها زیرمجموعه سازمان ملل متحد است که رسالت آن حمایت از پژوهش و ظرفیت سازی در زمینه های زمین شناسی و ژئوفیزیک است. در این رابطه برنامه بین المللی علوم زمین، برنامه اصلی یونسکو است.
و سرانجام، کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو با ایجاد همکاری های بین المللی و برنامه های متنوع پژوهشی را در زمینه های مختلف مربوط به دریاها، خدمات، سیستم های رصد، کاهش خطر و ظرفیت سازی در جهت درک بهتر و مدیریت کارآمدتر اقیانوس ها و نواحی ساحلی فعالیت های زیادی داشته است.
کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی یونسکو از کلیه برنامه هایی که ارتباط و اهمیت بین اقیانوس و تغییرات آب و هوا را روشن میکنند، حمایت فعالانه بعمل می آورد، چون اهمیت اقیانوس ها در تغییرات اقلیمی جهانی را نیز نمی توان دست کم گرفت.
اقیانوس ها اقلیم ما را تنظیم کرده و تقریبا یک سوم از کربن انتشار یافته توسط ما و بخش عظیمی از گرمای مازاد را جذب می ‌کنند. همچنین، اقیانوس ها بزرگترین و یکی از مهم ترین نظام های پشتیبانی حیات در این سیاره هستند.
اما غلظت رو به افزایش گازهای گلخانه ای و جوی گرمتر، آلودگی زمین، صید بی رویه، توسعه ساحلی ناپایدار و فعالیت های جمعیتی، همه فشار بسیار زیادی بر اقیانوس های جهان، سواحل آنها و اکوسیستم های دریایی وارد می کنند.
در طول سال ۲۰۱۵ ، ما در یونسکو همکاری نزدیکی با مقامات فرانسوی به عنوان میزبان کنفرانس COP21، جهت آماده سازی رویدادهای پیش از کنفرانس داشتیم که طی آن متخصصین یونسکو در تدوین پیشنهادات و اتخاذ تصمیمات آگاهانه کمک زیادی به مقامات فرانسوی دادند. در همین راستا در روز ۴ دسامبر سال ۲۰۱۵ نیز کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی مراسمی جهت بزرگداشت روز اقیانوس در حاشیه COP21 برگذار نمود.
نهایتا اینکه، یونسکو رسالت ویژه ای جهت ارتقا “جریان آزاد اندیشه توسط کلمات و تصاویر” دارد. رسانه ها این امکان را فراهم می آورند تا با ارائه اطلاعات، گزینه هایی برای انتخاب بهتر عموم فراهم شود. بنابراین ما از توسعه رسانه دانش محور را به منظور کمک به صلح و پایداری پشتیبانی می کنیم.
سال گذشته، دفتر یونسکو در تهران یک دوره آموزشی یک هفته ای در زمینه تغییر اقلیم برای روزنامه نگاران ایرانی و اصحاب رسانه برگزار کرد.
در کل بیش از ۳۰ برنامه یونسکو در راستای ایجاد دانش، آموزش و برقراری ارتباط در زمینه تغییراقلیم و برای درک پیامدهای اخلاقی آن در زمان حال و بر نسل های آینده فعالیت دارد.
طرح تغییر اقلیم یونسکو که در سال ۲۰۰۹ میلادی در کپنهاک راه اندازی شد، چهار زمینه موضوعی اصلی شامل علم، آموزش، بوم شناسی و اخلاق را گرد هم آورده است. هدف این طرح حمایت از کشورهای عضو در کاهش اثرات تغییر اقلیم و سازگاری با آن، آموزش برای توسعه پایدار، ارزیابی خطرات بلایای طبیعی ناشی از تغییراقلیم، و پایش تغییر اقلیم در اماکن مرتبط با یونسکو (مانند سایت های میراث جهانی و ذخیره گاههای زیستکره) می باشد.
در پایان، خانمها و آقایان میخواهم عرض کنم که طی ۷ دهه ی گذشته، جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از کشودهای پایه گذار تشکیلات سازمان ملل بعنوان یک عضو بسیار فعال و یکی از گرانبهاترین کشورهای عضو یونسکو بوده است که در کلیه ی زمینه های فعالیت های یونسکو همکاری نموده است.
در حال حاضر در ایران ۶ مرکز وابسته به یونسکو وجود دارد؛ چندین کرسی دانشگاه؛ ۱۱ ذخیره گاه زیست کره یونسکو؛ ۱۹ پایگاه میراث جهانی؛ و ۷ مورد در حافظه جهانی در ایران ثبت شده است.
ما از حمایت و پشتیبانی مداوم ایران در کلیه ی برنامه های یونسکو و به ویژه در حفاظت از تنوع زیستی کمال تشکر وقدردانی را داریم.
همانگونه که ما به سال های آینده نگاه میکنیم، امیدوارم همکاری ما با تک تک شما در پاسداری و بهبود میراث فرهنگی و طبیعی غنی ایران برای نسل های آینده ادامه و گسترش پیدا کند.
در پایان این مراسم تندیس هفتادمین سالگرد تاسیس یونسکو توسط خانم لاروش به استاندار فارس، مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس، شهردار شیراز و رئیس دانشگاه شیراز اهدا شد.
تندیس منشور حقوق بشر به همراه تندیس خاتم آرامگاه حافط توسط دبیر اجرایی اجلاسیه به سرکار خانم لاروش رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران اهدا شد.