• تاریخ: بهمن ۹, ۱۳۹۴
  • شناسه خبر: 331
  • ارسال شده توسط : admin

سفیران سپید صلح و دوستی در تخت جمشید به پرواز درآمدند

هفتاد کبوتر سپید به نشانه هفتادمین سال تاسیس سازمان ملل و سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد "یونسکو" با حضور مدیر و نماینده منطقه ای این سازمان و جمعی از اندیشمندان، دوستداران علم و فرهنگ، پیشکسوتان محیط زیست و حقوق ...

1454358637_img_1366

هفتاد کبوتر سپید به نشانه هفتادمین سال تاسیس سازمان ملل و سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد “یونسکو” با حضور مدیر و نماینده منطقه ای این سازمان و جمعی از اندیشمندان، دوستداران علم و فرهنگ، پیشکسوتان محیط زیست و حقوق شهروندی از بنای شکوهمند تاریخ و تمدن ایران زمین به پرواز درآمدند.

در این مراسم محمدرضاگل همیشه بهار دبیراجلاس ابراز امیدواری کرد در آغازین روزهای دهه هشتم تاسیس سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد«یونسکو» تمام مردم دنیا جهانی پُر از صلح و دوستی توام با آرامش و عدالت پیش رو داشته باشند.

وی با بیان اینکه ایرانیان همواره منشأ زایش فرهنگ و تمدن در تمام اعصار و قرون از آغاز تاکنون بوده اند، افزود؛ شیراز عصاره این کهن بوم و بَر که تجلی گاه شعر و شعور، فرهنگ و فلسفه است می تواند پیام صلح و دوستی، عدالت و آزادگی را به گوش جهانیان متبادر کند تا این آرمان انسانی غبار و رخوت برخود نگیرد.
رئیس انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان اظهار داشت اولین قانون حقوق بشر توسط ایرانیان به جهانیان ارائه شد و بر اساس نظر علامه طباطبایی (ره) کورش کبیر با نام ذوالقرنین در کتاب آسمانی ما مسلمانان آمده است که ما ایرانیان به آن مباهات می کنیم.
وی همواره ایرانیان را مظهر نوع دوستی و عدالت خواند و بیان داشت این ملت با پیشینه روشن تاریخی شان منتظر امام زمان خود هستند و ظهور آن را منوط به زمینه سازی عدل و داد، نوع دوستی و محبت می دانند.
خداوند متعال و رسولان عظیم الشأن، تمام انسانها را به عدالت و برابری و نوع دوستی سفارش کرده اند و ایرانیان با فرهنگ غنی خود در طول تاریخ درصدد گسترش حق و حقیقت و عدالت بوده اند و اینک در همین راستا تمامی انسان های جهان را به برابری، برادری، صلح و دوستی، مفاهمه و گفتگو به دور از خشونت و افراطی گری، تعصب و تحجر دعوت می کنند.

دبیرکل انجمن دوستداران محیط زیست در ادامه بیان داشت چنانچه به محیط زیست به عنوان بستر حیات بشریت نگاه و به آن پرداخته شود می تواند نقطه اشتراکی برای گفتگو و تفاهم بین ملت ها و دولت ها قرار گیرد.

وی ادبیات هر ملتی را بازگو کننده افکار و باورهای آن ملت دانست و اظهار داشت در این خصوص بزرگان شعر و فرهنگ پارسی به روشنی اندیشه و خواستگاه این مردم بزرگ را به جهانیان ارائه کرده اند.
شیخ اجل سعدی نوع دوستی و برابری را به کمال می رساند، آنجا که می گوید:
بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش زیک گوهرند
چوعضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار
و حافظ لسان الغیب آسایش دو گیتی را تفسیر این دو حرف می داند: با دوستان مروت، با دشمنان مدارا
و مولانای بزرگ در همین احوالات اذعان می دارد:
خیرکن با خلق، بهر ایزدت یا برای راحت جان خودت
تا هماره دوست بینی در نظر در دلت ناید زکین ناخوش صُوَر
همانگونه که مستحضرید، خواست و باور ایرانیان در اشعار سعدی، حافظ و مولانا و دیگر بزرگان این کهن سرزمین در زمینه صلح و دوستی تجلی یافته که به صراحت می توان گفت جهانی اند و به دور از تعصب و قشری نگری و توصیه به صفات نیکی چون مدارا، بخشش، گذشت، احسان، بلندنظری ست که همگی می تواند زمینه ساز برقراری صلح و آشتی باشد.
محمدرضا گل همیشه بهار، دبیر اجلاس هفتادمین سالگرد تاسیس یونسکو، در خاتمه اظهار داشت امیدواریم روزگار پیش رو روزگاری مبتنی بر صلح و دوستی برای تمام مردم دنیا باشد.
اِستر کوئیش لاروش مدیر و نماینده منطقه ای یونسکو نیز برای تمام بشریت در سرتاسر جهان آرزوی صلح و دوستی کرد.
وی در پایان این مراسم با حضور در کلبه حقوق بشر آقامیر اقدام به کاشت یک اصله درخت زیتون به نشانه صلح و دوستی و امید به دستیابی به عدالت و برابری نمود.