• تاریخ: آذر ۹, ۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 452
  • ارسال شده توسط : admin

نشست اعضاء کمیسیون تخصصی محیط زیست انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان با نماینده مجلس

اعضاء کمیسیون تخصصی محیط زیست انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان طی نشستی که با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی و تلفیق داشتند در خصوص جایگاه محیط زیست و رویکرد اجتماعی آن و لزوم همکاری های بیشتر د ...

21e

اعضاء کمیسیون تخصصی محیط زیست انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان طی نشستی که با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اجتماعی و تلفیق داشتند در خصوص جایگاه محیط زیست و رویکرد اجتماعی آن و لزوم همکاری های بیشتر در این عرصه تأکید نمودند.

در ابتدا دکتر محمدرضا گل همیشه بهار با یادآوری اینکه سازمانهای غیردولتی بعنوان شرکای اجتماعی دولت می توانند نقش مؤثر و تأثیرگذاری در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی داشته باشند اظهار داشت در حال حاضر بر اساس شاخصه ها،جامعه نیازمند آموزش کار جمعی، مسئولیت پذیری و بهره وری است که دستیابی به این اهداف با حضور نهادهای مدنی متبلور خواهد شد و قابل حصول است.

وی یکی از شاخصه های توسعه یافتگی جوامع را ظهور و بروز نهادهای مدنی اجتماعی دانست و با بیان اینکه کشور ما نیز در این مسیر و در دولت های مختلف با نشیب و فرازهایی روبرو بوده افزود اما آنچه جامعه ما در این عرصه با آن روبرو است کاملاً با رویکرد کشورهای توسعه یافته متفاوت و فاصله معناداری دارد.

رییس انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان اذعان کرد وقتی به مطالعه و بررسی این نهادها در کشورهای توسعه یافته می پردازیم و نتایج آنرا با وضعیت کشورمان در حال حاضر مقایسه می کنیم عدم کارجمعی و روحیه مشارکت پذیری را بسیار پائین می بینیم. بطور مثال اغلب سمن های ما مشارکت اعضاء یشان از تعداد انگشتان دست فراتر نمی رود در صورتی که در کشورهای توسعه یافته وسعت همین نهادهای مردمی که در قالب کارجمعی و موضوعی است نه به یک کشور بلکه به یک قاره می رسد.

محمدرضا گل همیشه بهار با اشاره به اینکه امروزه ما از رکود اقتصادی گلایه می کنیم و به اولین عاملی که توجه می شود نقدینگی، بازار سرمایه و سرمایه گذار است اما لازم است که به عوامل مهم و پنهان و اثرگذار دیگری پرداخته شود که ظاهراً کسی به آن توجه نمی کند و آن سرمایه اجتماعی و نشاط اجتماعی است.

مطالعات انجام شده نشان می دهد که سرمایه اجتماعی از راه های مختلف، از جمله کاهش هزینه مبادلات اقتصادی سهم بسزایی بر عملکرد اقتصادی و همچنین توسعه اقتصادی دارد و به این جهت است که از آن بعنوان نوعی سرمایه یاد می شود. لذا می توان چنین عنوان کرد که سرمایه اجتماعی یک نیروی نامرعی بین جوامع مختلف است که جنس این سرمایه نه پول است و نه قدرت نظامی بلکه نوع و جنس این سرمایه اعتماد است.

رییس شبکه زیست محیطی ایران در پایان با اذعان به اینکه نهادهای مدنی می توانند بصورت گسترده از طریق مشارکت واقعی اقشار مختلف مردم مبنا و مجرای خواسته های شهروندان باشند افزود نمایندگان مردم در قوه تقنینی در ارائه طرح ها و حتی بازخورد و مطلوبیت طرحها و لوایح می توانند از نهادهای مدنی کمک بگیرند.

در ادامه این نشست نمایندگان تشکلهای زیست محیطی عضو کمیسیون محیط زیست انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان به ارائه نقطه نظرات و دیدگاه های خود پرداختند و ضمن ارائه دغدغه ها و مشکلات حوزه فعالیتشان نسبت به ارائه راه حل مشکلات، پیشنهاداتشان را مطرح نمودند.

در این راستا مهندس کوچ مشکیان در خصوص فاضلاب جنوب شرقی شهر شیراز و بروز معضل بهداشتی و تبعات اجتماعی آن به تفسیر مسائل را عنوان و پیشنهاداتی برای رفع آن ارائه دادند.

مسئول کمیسیون تخصصی محیط زیست انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان همچنین به مقوله خشکسالی های اخیر و مشکلات ایجاد شده از قبیل پدیده مهاجرت به شهرها ، افزایش بیکاری روستائیان و معضلات حاشیه نشینی اشاره و ضمن مقایسه آن با سایر شهرستانها در استانهای دیگر بر لزوم بومی سازی تجارب آنها تأکید نمودند، در ادامه مباحث نسبت به اولویت بندی طرحهای توسعه ای بر اساس آمایش سرزمین و نیز ارائه طرح ها و عملیاتی کردن آنها با حضور و مشارکت جوامع محلی منطبق بر معیارهای علمی روز و دانش بومی پیشنهاداتی از سوی تشکلها ارائه گردید.

در ادامه نمایندگان تشکلهای زیست محیطی از نماینده مردم در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مجدانه درخواست کردند طرح توسعه پالایشگاه شیراز را بدلیل مشکلات عدیده ای برای شهرستان زرقان، بدور از لجبازی و اظهارنظرهای غیرکارشناسی تنها بر مبنای بررسی های علمی و ارزیابی زیست محیطی پیگیری نموده و چنانچه موجب تهدید محیط زیست و کاهش کیفیت زندگی ساکنین شهرستان زرقان می شود با حسن نیت و نظر عالمانه و عاملانه از آن صرف نظر گردد.

مسعود رضایی نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن با اهمیت توصیف کردن مقوله محیط زیست اظهار داشت توسعه پایدار بدون در نظر گرفتن محیط زیست امکان پذیر نیست،به بیان بهتر چنانچه محیط زیست را ظرف بدانیم،انسانها مظروف آن هستند بنابراین لازم است بگونه ای اقدام کنیم تا فعل و عملکردمان بر مبنای اصول و معیارهای محیط زیستی قرار گیرد.

وی گفت معتقدم نه تنها بایستی محیط زیست را آلوده نکنیم بلکه لازم است درصدد جبران خسارتهایی که بر پیکره آن وارد کرده ایم باشیم در غیر اینصورت در آینده شاهد تبعات نامطلوب بر روی زندگی نسلهای آینده خواهیم بود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ما موجودی هستیم که لقب اشرف مخلوقات را داریم اما باید بدانیم که  این انسان در واقع میهمان زمین است که با دخالت هایش چرخه طبیعت را بهم زده است بطور مثال بصورت طبیعی برای یک سانتی متر خاک ۵۰۰ سال زمان نیاز است تا ایجاد شود حال باید دید پس از دست اندازی انسان به طبیعت چقدر زمان نیاز داریم تا این یک سانتیمتر خاک بتواند تجدید شود.

وی افزود در کمیسیون اجتماعی در خصوص تبعات خشکسالی ها و حاشیه نشینی بحث های مفصلی داشتیم و  من در این زمینه تذکراتی داشتم و به نتایج خوبی نیز رسیده ایم.  در حال حاضر حاشیه نشینی معضلات و مشکلاتی ایجاد کرده زنگ خطری است خصوصاً برای شهر شیراز و کلانشهرها که می تواند امنیت شهروندان را تهدید کند.

رضایی با بیان این که اقدامات در خصوص حاشیه نشینی بایستی به صورت اصولی باشد و اصطلاحاً باید از سرچشمه اقدامات پیشگیرانه انجام داد افزود باید با دیدگاه پیشگیرانه اقدام نمود و در مسایل اجتماعی نیز همینطور است باید از طریق کار فرهنگی بعنوان اقدام پیشگیرانه عمل نمود تا نتیجه گرفت و بعد از آن به بحث درمان پرداخت.در اوایل انقلاب یکی از استادان که درس جامعه شناختی تدریس می کرد می گفت من معتقدم به روستا نباید جاده آسفالت کشید آن موقعه شاید ما دانشجوها می خندیدیم اما نمی دانستیم که این از دیدگاه علمی درست است او معتقد بود برای روستا باید توسعه و آبادانی را بُرد و در اختیار روستائیان قرار داد یعنی آنچه که برای یک زندگی شهری لازم است آنرا در حد جمعیت روستائیان به آنها بدهیم و با توجه به اینکه روستائیان به عنوان جامعه مولد محسوب می شوند با اینکار آنان را در حوزه تولید حفظ می کنیم در غیر اینصورت مهاجرینی خواهند بود که سر از حاشیه نشینی در شهرها درخواهند آورد و با دیدگاه نامطلوب به آنان ممکن است موجب تغییر سرنوشت آن فرد گردد.

یک روستایی که به شهر مهاجرت می کند درصدد فروش تمام زندگی خود برمی آید که ممکن است کل دارایی هاش حداکثر بالغ بر ۲۰ تا ۳۰ میلیون شود لذا با این میزان دارایی امکان اسکان در مرکز شهر برایش وجود ندارد ناچار بطور ناخودآگاه جذب حاشیه نشینی می شود و آنگاه که امکانات نقاط مختلف شهر را می بیند و به هم سن و سال های خودش می نگرد که دارای امکانات گوناگون هستند فرد مهاجر نیز به فکر آن می افتد که به همان امکانات در مقطع کوتاهی دست یابد که با توجه به این خواسته در صدد کوتاه کردن ره  بر میاید تا به آن امکانات بر سد که این خود موجب خلاف و انحراف در سطح جامعه از قبیل بداخلاقی، ورود و ایجاد باند فساد، قاچاق و … می شود. پس نتیجه می گیریم برای پیشگیری از پدیده حاشیه نشینی ابتدا باید به روستاها برسیم و تلاش کنیم شغلهایی در روستاها تعریف کنیم و کشاورزی را به روز و علمی کنیم.

رضایی گفت بعنوان تنها نماینده استان فارس در کمیسیون تلفیق نتیجه مباحث را در کمیسیون مطرح نمودیم که در تدوین برنامه پنج ساله ششم جایگاه خوبی پیدا کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون اجتماعی شامل مباحث بسیار وسیعی می باشد گفت با توجه به حضور افراد صاحب نظر در این کمیسیون،می توان انتظار داشت کارهای اصولی و شاخص در این دوره صورت پذیرد.

مسعود رضایی با مهم دانستن کار کمیسیون اجتماعی مجلس،مخاطبین آنرا بالغ بر ۴۲ میلیون نفر از اقشار مختلف برشمرد و افزود مخاطبان این کمیسیون از ضعیف ترین قشرها یعنی افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند تا شستا که دارای ثروتهای عظیمی در حوزه های مختلف از جمله کارخانجات پتروشیمی و سیمان و… را شامل می شود. لذا این کمیسیون نیاز به نمایندگان فعال و قوی دارد که در این دوره ما شاهد حضور نمایندگان توانمندی در این کمیسیون هستیم.

مسعود رضایی در مورد تصیفه فاضلاب شرق شیراز بیان داشت پیگیریهای انجام دادیم اما در خصوص اینکه پس از تصفیه، این پساب به کجا برود جای بحث است، تعدادی می گویند محصول تصفیه شده را به سروستان ببریم و برخی دیگر معتقدند این متعلق به شیراز است اما من امیدوارم متولی پیدا شود و این تصفیه خانه ایجاد گردد، حال پساب تصفیه شده در نهایت هرکجا برود و مورد استفاده در هر بخشی از جمله کشاورزی-صنعتی یا فضای سبز قرار گیرد مطلوب ماست چون نهایتاً برای ایرانیان مورد بهره برداری قرارمیگیرد.لذا لازم است به عرض برسانم نگاه من در خصوص توسعه، یک نگاه ملی است و معتقدم آنچه مهم است از بین رفتن مضرات و استفاده از فایده های این اقدام برای این مردم است.

وی همچنین در خصوص وضعیت فاضلاب صدرا و مشکلاتی که برای مردم آن ناحیه ایجاد نموده اظهار داشت یک سری کارهایی انجام شده اما به بررسی های علمی بیشتری نیاز دارد.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص درخواست تشکلهای شرکت کننده مبنی بر تعیین وضعیت توسعه پالایشگاه شیراز نیز گفت موضوع را در جلساتی که در استانداری داشتیم پی گیری نمودیم و بازدیدی نیز بهمراه آقای مهندس رجبی از پالایشگاه شیراز داشتیم و در جلسه ای که با مسئولان پالایشگاه برگزار شد موضوع را بررسی کردیم. ما معتقدیم به توسعه نیازمندیم چرا که بدنبال رشد اقتصادی هستیم اما این توسعه نباید به قیمت آسیب رساندن به محیط زیست و مردم تمام شود.

در هر حال تاَکید ما بر این است که با این موضوع بصورت علمی بایستی برخورد شود، در جلسه ای که با خانم دکتر ابتکار داشتیم چه در تهران و چه در سفری که به شیراز داشتند من اذعان کردم اگر از لحاظ علمی این اقدام موجب آسیب رساندن به مردم شود از انجام آن بایستی پرهیز شود حتی اگر موجب توسعه صرف شود.

وی در ادامه گفت من معتقدم چنانچه نظر و قانونی که یک نماینده وضع می کند موجب آسیب رساندن به یک نفس و روح یک انسان شود اصلاً ارزش ندارد و می خواهم که نباشد. البته کارشناسان پالایشگاهی اعلام کردند بر اساس تکنولوژی های نوین شرایطی بوجود آمده که کوچکترین آسیبی به محیط زیست نمی رسد و به زعم بنده و چنانچه پس از پیگیریهای علمی و فارغ از شنیده ها ی صرف به این نتیجه برسیم که مشکلی بوجود نمی آورد از ساختن آن حمایت می کنیم در غیر اینصورت پشتیبان آنانی هستیم که مخالف ساخت پالایشگاه هستند.

نماینده مردم شیراز در مجلس در خصوص باغات قصردشت و تقلیل یافتن مساحت آن از ۱۴۰۰ هکتار به حدود ۷۰۰هکتار نیز گفت باغات وضعیت خوبی ندارند و موضوع مرتبط با باغات قصرالدشت مبحث در حیطه شهرداری است و شهرداری هم با توجه به استقلال شان به هر حال قوانینی که در شورا مصوب می شود اجرا می کنند و هرکجا دوست دارند پروانه می دهند به هر حال باید تلاش کنیم که کار حفظ باغات به نحو احسن انجام بگیرد.

وی در پاسخ به درخواست پیگیری وضعیت معدن شن و ماسه قلات نیز گفت بر اساس خواست مردم موضوع پیگیری شده اما هنوز نتیجه آن به ما اعلام نشده است که تا حصول نتیجه پیگیر خواهیم بود.

رضایی در خصوص دریاچه بختگان و تالابها اظهار داشت دکتر ابتکار در جلسات با حساسیت مقوله را دنبال می کنند اما در حقیقت این مقوله نیازمند یک عزم ملی است و با توجه به بودجه ای که در اختیار سازمان محیط زیست است قدری کار دشوار خواهد بود، من در اولین نطقم در مجلس نیز به این موضوع  اشاره کردم و معتقدم محیط بانی که شرایط  بگونه ای برایش تعریف نشده که بتواند از خودش دفاع کند و مورد هجوم قرار می گیرد و بعضاً کشته می شود،پس این مقوله بیشتر جنبه شعاری دارد تا عملیاتی.

در خصوص محصولات تراریخته لازم است که به آن خیلی منفی نگاه کنیم و نه اینکه نگاهمان به این موضوع خیلی مثبت باشد بلکه بایستی با یک نگاه علمی موارد را بررسی نموده که این میتواند توسط تشکلهای زیست محیطی متخصص و افرادی که در این زمینه تخصصی دارند بصورت کارشناسی مورد بحث و بررسی قرارگیرد و چنانچه این محصولات مورد تأیید است از آن حمایت کنیم. البته دیدگاه حامیان محصولات تراریخته آنست که با توجه به کم آب بَر بودن این محصولات و افزایش محصول در واحد سطح می تواند کمک زیادی به کشور کند در سوی دیگر دیدگاه مخالفان محصولات تراریخته آنست که این محصولات برای سلامتی مضر است که باید با دیدگاه علمی و کارشناسی به آن پرداخته شود و نتایج آن مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به عدم وابستگی NGOها و فراغ بالی که دارند لذا میتوانند بدور از حیطه دستوری و امری موضوع را بصورت مشترک در قالب کار کارشناسی بررسی و جمع بندی نمایند ونتیجه آنرا بصورت طرح و لایحه ارائه کنند تا بصورت قانون درآید.

در خصوص انتقال آب  از خلیج فارس در کمیسیون تلفیق بررسی و در برنامه ششم تصویب شد و دولت موظف گردید ۳۰% آب مورد نیاز را بر اساس کارشناسی با اولویت بندی مناطق تامین کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی در پایان این نشست در پاسخ به سوال یکی از شرکت کنندگان مبنی بر اینکه آیا مسئولان دولتی و مجلسیان NGOها را قبول دارند یا خیر، گفت: من شخصاً قبول دارم و باید اذعان کنم نفس عمل شما بخاطر این نبوده که شما را قبول داشته باشند یا نه بلکه این حرکت و فعالیت از خودآگاه شما و بر اساس حس مسئولیت پذیری است و کارشما بر اساس تشخیصتان بوده و بر همین اساس نیز گام برداشته اید.