• تاریخ: تیر ۹, ۱۳۹۵
  • شناسه خبر: 435
  • ارسال شده توسط : admin

نشست سند چشم انداز استان فارس در افق ۱۴۰۴ و سند ملی محیط زیست به همت انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان در شیراز برگزار گردید

در آغاز این نشست رئیس انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان با اظهار اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اقدامی کارشناسانه و جمع بندی نقطه نظرات کلیه بخش های دولتی، غیردولتی،خصوصی توانسته است سندی مبتنی بر اصول افق چش ...

2

در آغاز این نشست رئیس انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان با اظهار اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اقدامی کارشناسانه و جمع بندی نقطه نظرات کلیه بخش های دولتی، غیردولتی،خصوصی توانسته است سندی مبتنی بر اصول افق چشم انداز استان تدوین کند بیان داشت این نشست بمنظور تعامل و همفکری جهت پیشبرد آتی سند چشم انداز استان فارس برگزار می گردد.

محمدرضا گل همیشه بهار حضور مسئولانه کمیته های تخصصی انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان و سایر حوزه  ها از جمله بخش های خصوصی و غیردولتی در این نشست را نشانه علاقمندی نخبگان به آینده کشور و استان دانست.

رئیس شبکه زیست محیطی ایران رخدادها را در حوزه محیط زیست نگران کننده دانست و اضهار داشت چنانچه توسعه بدون در نظر گرفتن محیط زیست شکل بگیرد مطمئناً این توسعه مقطعی بوده و پایدارنخواهد ماند و در آینده موجب بحران خواهد شد.

محمدرضا گل همیشه بهار ابراز امیدواری کرد که دهة آینده توسعه استان با توجه به سند چشم انداز تدوین شده با لحاظ معیارهای زیست محیطی موجب توسعه ی مبتنی بر پایداری و رفاه شهروندان هم استانی گردد.

در ادامه سند چشم انداز استان فارس در افق ۱۴۰۴ با حضور نمایندگان و تشکلهای مدنی صاحبنظر استان فارس و کمیسیون های تخصصی انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان مورد بررسی قرار گرفت. این سند در دو نشست تخصصی استانی و ملی برگزار گردید.

در ابتدا نمایندگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی در خصوص روند مراحل تدوین و چگونگی تعیین شاخصه ها گزارشی ارائه و سپس بندهای این سند به صمع و نظر حاضرین رسید. در پایان بخش اول صاحبنظران شرکت کننده نقطه نظراتشان را در مورد هریک از بندهای سند چشم انداز مطرح نمودند.

در این نشست آنچه حائز اهمیت بود تاکید قریب به اتفاق شرکت کنندگان از تمامی بخش ها بر اهمیت مقوله محیط زیست در تدوین افق چشم انداز ۱۴۰۴ استان بود که با توجه به لحاظ نمودن مبانی محیط زیست در هر بخش، پیشنهادات جدید ارائه گردید.

در بخش دوم خانم دکتر مظاهری معاون سازمان محیط زیست با هوشمندانه دانستن سند چشم انداز استان فارس به ارائه سند ملی علمی فرهنگی محیط زیست پرداخت؛ وی با بیان توضیحاتی در مورد  آیین نامه این سند و تحولات ناشی از اجرای آن، گفت: در بخشی از سند ۳۷۰۰ کلمه‌ ای ملی علمی فرهنگی محیط ‌زیست، نوشته شده است: این سند با این نگرش که محیط‌ زیست، مشکل فرایند پیشرفت کشور نبوده، بلکه یک فرصت بزرگ برای پیشرفت میهن است؛ طراحی شده است.

به گفته معاون پژوهش و آموزش سازمان حفاظت محیط‌ زیست، در سند ملی علمی فرهنگی محیط‌ زیست، همگام با ۱۷ هدف برای توسعه پایدار تعریف شده است که از جمله آنها می‌ توان به پایان‌ دادن به فقر و گرسنگی، آموزش‌ های محیط ‌زیستی در مدارس و دانشگاه‌ ها، ایجاد فرصت برابر جنسیتی، دسترسی همه مردم کشور به آب ‌شرب و آشامیدنی سالم و بهداشتی، مبارزه با تغییرات اقلیمی، کاهش ۱۲ درصدی گازهای گلخانه‌ ای مطابق با تعهد ایران در کنفرانس بین ‌المللی مبارزه با افزایش تولید گازهای گلخانه‌ ای در پاریس و ارتقای اکوسیستم اشاره کرد.

مظاهری تصریح کرد: به نظر می‌ رسد تصویب قریب‌ الوقوع سند ملی علمی فرهنگی محیط‌ زیست در مجلس و سپس ابلاغ و اجرای آن، وضع نابه‌سامان کنونی محیط ‌زیست کشور که با بحران ‌هایی چون خشکسالی ۹ ساله و کمبود آب مواجه است؛ با تحولی هرچند دیرهنگام اما مثبت رو به ‌رو خواهد شد.

وی سپس بر اهمیت تدوین برنامه های توسعه کشور با سیاستگذاری های اعلامی در سند ملی محیط زیست تاکید و نظرات انطباقی در خصوص سند چشم انداز استان فارس در افق ۱۴۰۴ با سند ملی علمی فرهنگی محیط زیست ارائه نمود.

در ادامه دکتر کیومرث کلانتری مدیرکل آموزش سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر نقش مؤثر آموزش در دستیابی به اهداف محیط زیست اظهار داشت:در همین راستا از سوی ریاست محترم سازمان اقدامات مؤثری انجام شده است که از آن جمله می توان به موضوع آموزش در قالب یک مجموعه تخصصی و هماهنگ اشاره کرد.

وی با بیان اینکه مدت کوتاهی است که دفتر آموزش سازمان از مشارکتها تفکیک شده و فرصت های پیش روی زیادی داریم که بتوانیم کارهای بزرگ و اثر گذاری در این حوزه انجام دهیم  افزود  باید این نکته را یادآوری کنم که آموزش اساس و لازمه هرکاری است،لذا آموزش ها بایستی بصورت بنیادی انجام گیرد که راه اندازی مدارس جم پیرو همین دیدگاه در حال ایجاد است.

در این پایان از موارد احصاء شده در این نشست مقرر شد کمیته تدوین بیانیه تشکیل و با تدوین نقطه نظرات حاضرین که بطور کلان بیان شد کلیه موارد در قالب یک بیانیه صادر و ابلاغ گردد.