• تاریخ: تیر ۲۴, ۱۳۹۴
  • شناسه خبر: 250
  • ارسال شده توسط : admin

نشست هم‌اندیشی پیش‌نویس سند ملی محیط زیست

نشست هم‌اندیشی پیش‌نویس سند ملی محیط زیست به‌منظور بحث و تبادل نظر صاحب‌نظران دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در 24 تیرماه 94 در شیراز برگزار شد. ...

4

نشست هم‌اندیشی پیش‌نویس سند ملی محیط زیست به‌منظور بحث و تبادل نظر صاحب‌نظران دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در ۲۴ تیرماه ۹۴ در شیراز برگزار شد.

محمدرضا گل همیشه بهار دبیر این نشست در ابتدای جلسه با اشاره به اینکه سند ملي مورد بحث، نخستين سند راهبردي حوزه محيط زيست کشور است ابراز امیدواری کرد که با تنظیم و ارائه این سند، همکاری‌های دستگاه‌های اجرایی برای پاسداشت محیط زیست و دستیابی به توسعه پایدار کشور فعال‌تر شود و این سند بتواند نقش برجسته‌ای در تدوین نقشه راه محیط زیست کشور طی سالیان آتی ایفا کند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه ریاست سازمان محیط زیست به خِرد جمعی اعتقاد دارد اضافه کرد: دکتر ابتکار از نظر تمام دستگاه‌ها و بخش‌های دولتی و غیردولتی و بخش خصوصی و سازمانهای مدنی اجتماعی غیردولتی در تدوین پیش نویس‌ این سند استقبال کرده است که با این رویکرد امیدواریم سندی درخور تنظیم شود.
رئیس انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان اظهار داشت: این سند در دو بخش علمی- فرهنگی و تخصصی محیط زیست تنظیم و ارائه خواهد شد و پس از جمع‌بندی نظر متخصصان به دفتر معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می شود تا در نشست آینده موارد نهایی بر اساس چارچوب و ضوابط مورد اشاره در سند گنجانده شود.
مسئول شبکه زیست محیطی ایران یادآور شد که پیش‌نویس فعلی در شش‌نوبت بر اساس دستورالعمل راهنمای تدوین اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز نظر خبرگان و کارشناسان ارشد حوزه‌های مختلف برنامه‌ریزی استراتژیک و مطالعات اقتصادی توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست دفتر تدوین اسناد و نیز الویت‌های ملی نقشه جامع علمی کشور و سازمان‌های غیردولتی انجمن حمایت از حقوق مدنی شهروندان و دوستداران محیط زیست ویرایش و پیش‌نویس این سند بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، سیاست‌های کلی نظام و چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ تدوین شده است.
دبیرکل انجمن دوستداران محیط زیست در پایان گفت: این سند بخش‌های مختلفی از جمله چشم‌انداز و ارزش‌های سازمانی را شامل می شود که برای هر حوزه مبانی خاصی تعریف می گردد و همه سازمان‌ها ملزم به رعایت آن خواهند بود.

وی در پایان از نقش اثرگذار معاونت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست و همکارانشان در این روند اشاره و تقدیر نمود.

لازم بذکر است این همایش با حمایت معنوی کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار گردید.